Jak si vyrobit domácí parfém – Recept | Výroba vlastní přírodní vůně

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Máte problém s výběrem parfému? Není divu. Najít takový, který odráží vaši osobnost a zároveň podtrhne jedinečnost nositelky, je hotové umění. Zapomeňte na hodiny strávené v parfumerii. Raději se pusťte do výroby vlastního parfému přímo na míru. Vytvořte vonný závoj, který bude originální a charakteristický jen a jen pro vás.

Proč se pustit do výroby domácího parfému?

  • Můžete si zvolit jednotlivé složky podle svých preferencí.
  • Vaše domácí vůně bude naprosto jedinečná.
  • Výsledný parfém bude bez chemie a toxických složek.
  • Výroba vlastního parfému je překvapivě jednoduchá.
  • Domácí přírodní parfém je úžasný dárek pro všechny vaše blízké.
  • Můžete vyrobit i tuhý parfém, který se běžně hůř shání.

Dokonalý domácí parfém? Se špetkou teorie ho zvládnete i vy

Aby byla výroba parfému úspěšná, na začátku je potřeba ponořit se do teorie. Pokud chcete svořit vonný skvost přímo na míru, musíte vědět, že každý parfém obsahuje dvě složky, a to vonnou kompozici a médium.

Vonná kompozice

Vonná kompozice se skládá ze tří úrovní, které tvoří takzvanou pyramidu vůní. Jednotlivé úrovně se rozvíjí každá v jinou dobu a každá z nich má také jinou intenzitu. Vzájemně se prolínají a není možné je od sebe oddělit.

První úrovní je hlava vůně. Ta je tvořena většinou citrusy, mátou, rozmarýnem, bazalkou či levandulí. Jde o vůni, kterou cítíte jako první, když si k parfému přičichnete. Na pokožce však rychle vyprchá, těšit se z ní můžete jen prvních 10-15 minut.

Druhá úroveň je označována jako srdce. Je to podstata parfému. Je tvořena z květinových či ovocných vůní, které na pokožce ucítíme 15-30 minut. Nejčastěji jde o květinové či ovocné tóny, které zmírňují nástup agresivnějších vůni hlavy.

Posledním stupněm parfému je báze, často také nazývaná jako země. Jedná se o husté esenciální oleje, které na pokožce vydrží 4-5 hodin a mají za úkol vůni fixovat. Populární báze jsou například vanilka, zázvor, santalové dřevo nebo vetiver.

Poměr složek parfému:

  • Hlava: 10-25 % obsahu vonné kompozice
  • Srdce: 30-40 % obsahu vonné kompozice
  • Báze: 45-55 % obsahu vonné kompozice

Médium

Médium se používá k naředění vonné kompozice. Můžete si vybrat, zda použijete alkohol či olej.

Hlavní výhodou parfému na olejové bázi je jeho výdrž a šetrnost k pokožce. Aby výroba parfému dopadla podle vašich představ, je dobré vybrat olej bez vůně. Na aplikaci přírodního parfému s olejovou bází je ideální lahvička s roll-onem.

Alkohol je oblíbeným médiem proto, že se rychle odpaří a snadno tak rozptýlí a rozvoní jednotlivé složky. Pokud chcete použít alkohol, vždy volte vysokoprocentní, aby nedošlo k zakalení vašeho domácího parfému. Pro pohodlnou aplikaci sáhněte po lahvičce s rozprašovačem.

Změnou poměru vonné kompozice a média si můžete hrát s intenzitou vůně. Jaké typy vůní dle jejich síly rozlišujeme?

parfém

15-20 % vonné kompozice

parfémovaná voda

10-15 % vonné kompozice

toaletní voda

4-10 % vonných látek

kolínská voda

3-4 % vonné kompozice

Vůně můžeme také rozdělit podle toho, co je dominantní v jejich srdci.

Více o rozdělení parfémů podle složení v samostatným článku.

Rozdělení parfémů

  • Citrusové parfémy jsou oblíbené hlavně pro svou lehkost a představují skvělou volbu do parného léta. Pokud milujete třeba jiskřivou vůni od Guerlain Aqua Allegoria Pamplelune vsaďte při výrobě svého vlastního parfému na esenciální oleje z citronu a grapefruitu.
  • Svěží vůně jsou často označovány jako „čisté“ a připomínají vodu nebo vzduch. Jsou jemné a nevtíravé, vhodné ke každé příležitosti. Často zaujmou sportovní typy žen nebo naopak ženy jemné a éterické. Příkladem může být oblíbená Air di Gioia od značky Giorgio Armani. Chcete-li se při výrobě domácího parfému touto populární vůní inspirovat, použijte esenciální olej ylang ylang, cypriš a pačuli.
  • Květinové parfémy jsou nestárnoucí klasika. Volbou elegantní a sexy ženy by mohla být třeba vůně Chloé od stejnojmenné značky. Okouzlí vás tóny magnólie, pivoňky a cedru.
  • Ovocné vůně vás zaujmou svěžestí se sladkým podtónem. Opět představují perfektní variantu pro letní období. Příkladem hravé vůně ovoce je parfémová voda The Scent for Her.
  • Dřevité vůně jsou oblíbené hlavně v zimě. V dámských parfémech většinou dřevo tvoří jen doplňkovou složku, opravdu výrazná bývá jeho vůně spíše v pánských parfémových vodách, jako je například Terre d’Hermès. Tato luxusní vůně nejprve na kůži rozehraje citrusovou symfonii, kde hlavní roli hrají grep a pomeranč. Následují zemité tóny pačuli a cedru.
  •  Kořenité parfémy sednou zralým ženám. Ohnivé a provokativní tóny se snoubí s elegancí. Legendární je parfémová voda Opium od značky Yves Saint Laurent.
  • Orientální vůně v sobě spojují exotické prvky a výrazné hřejivé aroma. Stačí pár kapek a vydáte se na pomyslný výlet za samotnými mistry výroby parfémů do arabských zemí. Lehký závan orientu připomíná Élixir Des Merveilles od Hermès. Jeho srdce ukrývá santalové dřevo, jemnou vanilku a fazole tonka.
  • Fougére vůně jsou specifickou kategorií především pánských vůní, které jsou svěží bylino-kořenité. Často obsahují vůni kapradí či levandule.

Co budete k výrobě domácího parfému potřebovat?

1. Lahvička na parfém

Vyberte si buď rozprašovač, lahvičku s roll-onem a nebo kelímek, v případě, že se chcete pustit do výroby tuhého parfému. V některých receptech také doporučují nechat parfém až šest týdnů uzrát. Pokud se chcete pustit i do tohoto kroku, budou se vám hodit také lékárenské lahvičky z tmavého skla.

Prázdné lahvičky a nádobky můžete sehnat například v prodejnách Sephory, mnohem větší výběr vám však nabídne Amazon.

2. Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované oleje, extrahované z aromatických rostlin. Konkrétní druhy olejů pro vaši domácí vůni si vyberte buď podle receptury, a nebo můžete zkusit experimentovat. Je však důležité, abyste z každé úrovně vonné kompozice použili alespoň jeden esenciální olej. Jen tak bude váš nový přírodní parfém ucelený. Při určování poměru olejů se můžete inspirovat správnými poměry hlavy, srdce a báze, určitě je však nemusíte stoprocentně dodržet.

Jak vyrobit esenciální olej?

Pokud chcete, aby byl parfém vaším dílem od začátku až do konce, můžete se pustit i do výroby esenciálních olejů. Velmi oblíbený a na výrobu snadný je například levandulový domácí olej. Vystačíte si i se sušenou levandulí. Dále budete potřebovat:

  •     hmoždíř,
  •     uzavíratelnou sklenici,
  •     olej dle vlastního výběru, postačí i olivový,
  •     utěrku,
  •     tmavé sklenice na uskladnění.

Když máte všechny pomůcky připraveny, můžete se pustit do práce. Kvítky levandule rozmělněte v hmoždíři a vložte do sklenice. Čím více kvítků použijete, tím bude olej aromatičtější. Rozdrcenou levanduli zalejte olejem. Sklenici postavte na dva dny na slunné a teplé místo. Jednou za čas ji protřepejte, aby se levandule s olejem promíchala. Celý proces můžete opakovat až osmkrát. Záleží na tom, jak silný esenciální olej chcete vyrobit. Na závěr směs sceďte přes utěrku do sklenic z tmavého skla. Levandulový esenciální olej ukladňujte na tmavém místě.

Hotový olej využijte na výrobu levandulového parfému, který má uklidňující účinky a je skvělým vlastnoručně vyrobeným dárkem.

3. Médium

Použijte olej nebo alkohol. Dejte však pozor na správný výběr. Ne každý typ alkoholu se hodí pro výrobu parfému. Použijte kvalitní alkohol bez zápachu. Olej volte také bez výrazné vůně. Oblíbený je třeba jojobový.

Pusťte se do výroby domácího parfému na míru

Jak tedy vyrobit domácí parfém? Začít můžete třeba s tím nejjednodušším receptem. Připravte si:

  • denaturovaný alkohol
  • destilovanou vodu
  • oblíbené éterické oleje.

Vytvořte vonnou kompozici

Nejste si jisti výběrem olejů? Inspirujte se složením vašeho oblíbeného parfému. Ideální kompozice by měla obsahovat všechny tři úrovně parfému. Hlavu, srdce i bázi. Mějte na paměti také správné poměry mezi nimi. Nemusíte je dodržet přesně, ale poskytnou vám vodítko.

Namíchejte si médium

Jak správně ředit alkohol? Destilovanou vodu a alkohol smíchejte v poměru 1:3. Množství média určíte podle toho, jak silnou chcete výslednou vůni.

Spojte obě složky dohromady

Vlijte kompozici do média a celou směs důkladně protřepejte. Hotový parfém pak přelijte do lahvičky.

Množství krásných obalů nejdete třeba na stránkách www.mydlovysvet.cz/146-obaly.

Láká vás spíš tuhý parfém? Pak připravenou kompozici vmíchejte do bambuckého másla, které si předem rozpustíte ve vodní lázni. Množstvím vonné kompozice opět určujeme sílu konečného parfému.

Kvalitní bambucké máslo i esenciální oleje kupte třeba na www.biooo.cz

Chcete-li parfém na olejové bázi, není nic snažšího než vytvořenou vonnou kompozici smíchat s olejem. Dobrou volbou může být jojobový olej. Nemá výraznou vůni a nezanechává mastnou pleť. Abychom podpořili trvanlivost parfému, do oleje můžeme přidat kapsli vitamínu E.

Hotový domácí parfém přelijte do lahvičky s kapátkem, popřípadě roll-on uzávěrem.

Zaručeně nejkrásnější roll-on lahvičky seženete na eshopu Tvořivý svět.

Jaké parfémy domácí výroby jsou nejoblíbenější?

Mezi jasné favority patří domácí parfém z levandule. Levandulový esenciální olej připravíte i doma, takže si můžete užít výrobu od začátku do konce.

Oblíbený je také kokosový parfém, hlavně z důvodu, že v parfumeriích se kokosové vůně těžko shánějí. Po kokosovém esenciálním oleji je na eshopech potřeba také trochu pátrat, každopádně sehnat se dá. Třeba na stránkách phytos.cz

Trojici nejoblíbenějších domácích parfémů nemůžeme zakončit ničím jiným než domácím parfémem z růží. Tip na jeho jednoduchou výrobu najdete na youtube kanálu Crazy Survivor.

Vytvořte si váš unikátní domácí parfém i vy. Teď máte všechny informace, které potřebujete. Stačí nakoupit suroviny a pustit se do díla.

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.