Recenze na profesionální pilu Husqvarna 365 X-Torq s nízkou spotřebou

Recenze na profesionální pilu Husqvarna 365 X-Torq s nízkou spotřebou

Pila Husqvarna 365 X-Torq vyniká svým nadstandardním řezným výkonem, nízkou spotřebou a minimálními vibracemi. Robustní pila se silnějším zpětným tahem je vhodná i do náročnějších podmínek. Výborně startuje a zvládne celodenní kácení a odvětvování.


4.8/5

Obvyklá cena: 19 890 Kč

Charakteristiky

Výstupní výkon: 3.6 kW
Délka lišty (v palcích): 18″
Rozteč řetězu: 3/8″
Hmotnost (bez řezacího zařízení): 6.4 kg

Startování motoru

Motorová pila Husqvarna 365 X-Torq není vybavena ručním palivovým čerpadlem. Při startování používá kromě sytiče i dekompresní ventil, který pomůže snížit tlak ve válcích. Po jejich zapnutí chytne motor při druhé až třetím potáhnutí startovací šňůry. Po vypnutí sytiče motor nastartuje většinou okamžitě. Při nižších teplotám mu to ovšem přirozeně trvá delší dobu. Za tepla motor většinou startuje okamžitě.

Důležité: Startování zvládnete i bez položení motorové pily na zem.

Spotřeba paliva

Za největší výhodu této pily považuji právě nízkou spotřebu paliva. Objem nádrže na mix benzinu a oleje je 0,77 l.

Na jednu nádrž se dají reálně zpracovat dva středně velké stromy – zvládnete je skácet, odvětvit a nařezat kmen na 0,5 až 1 m dlouhé klády. Plná nádrž mi prakticky vydržela například na dvě břízy o průměru 50 cm a výšce 16 m. (Pracoval jsem s lištou velikosti 18´ (45 cm) a s kvalitním nabroušeným řetězem.)

Řezný výkon

Řezný výkon pily je fantastický, s lepším jsem se snad ještě nesetkal. Odvod pilin i hoblin je výborný a hobliny se zbytečně nezasekávají.

Hranatý řetěz H42 dodávaný k pile

Řetěz krájí dřevo jako papír a umožňuje velmi rychlou práci. Výborně se s ním řeže i při větším průměru kmenu, než je délka lišty.

Lišta o délce 45 a 60 cm

Protože řezný výkon většinou klesá s větší délkou lišty, porovnal jsem hranatý řetěz H42 s lištami o velikosti 45 a 60 cm. Rozdíl ve výkonu nebyl tak markantní, jak jsem očekával. Při dobře naostřeném řetězu je rozdíl stěží postřehnutelný. Při velkých objemech se pila samozřejmě trochu zapotí. S 60cm lištou (24´) jsem ovšem bez problémů zpracoval i lípu o průměru kmene 105 cm.

Lišta o délce 70 cm

Při velkých objemech se k této pile dá použít i lišta o délce 70 cm (28´), ovšem jedná se skutečně o maximální délku, kterou bych doporučil. Delší lištu bych vzhledem k objemu motoru a výkonu už rozhodne nezkoušel.

Pozor: Všechny údaje platí pro perfektně naostřené řetězy.

Vibrace

Motorová pila Husquarna 365 X-Torq má vibrace tak eliminované, že jsem je při práci prakticky necítil. Ani po celodenní práci v lese při postupném kácení a zpracování dřeva na metrové kusy, nebyly vibrace nijak znatelné. Při takto náročné manipulaci s pilou nahoru a dolů obvykle vibrace cítím, ale tato motorová pila žádné nevydávala. Při dlouhodobé práci s ní nepociťuji žádné příznaky roztřesené ruky nebo jiné nepříjemnosti.

Důležité: U srovnatelných robustních a velkých pil nejsou tak mírné vibrace zvykem. V tomto ohledu jsem velmi spokojený.

Zpětný tah

Na obsluhu téhle motorové pile je určitě třeba mít v rukou pořádnou sílu. Váha stroje s plnou nádrží a celým příslušenstvím rozhodně není nejmenší. Může nastat poměrně silný zpětný ráz, se kterým je třeba počítat a vědět, jak ho zvládnout. Obecně je tato pila určena spíše pro siláky, člověk s křehkou stavbou těla by při práci s ní mohl mít problémy.

Výměna řetězu, lišty a napíná řetězu

Výměnu řetězu i lišty pily jsem prováděl několikrát a vždy zcela bezproblémově. Ovšem došlo k několika jiným menším poškozením:

 • Po necelém půlroce používání se ale vylomilo plastové pouzdro na krytce řetězu z vnitřní strany.
 • Během řezání se postupně uvolňují matice na krytu řetězu, až dojde k jejich úplné ztrátě – a při nedopnuté liště s puštěným řetězem hrozí zranění. (Matice se přestaly uvolňovat až po sedření oranžové barvy na krytu řetězu.)

Zplodiny

Z vlastních zkušeností potvrzuji, že zplodin je při celodenní práci opravdu značné množství. Při dlouhodobém řezání a silnějším větru jsem se jich nadýchal tolik, že jsem měl nepříjemné pocity v krku. Největší zplodiny jsem zaznamenal při řezání velkých průměrů při kácení stromů.

Podle výrobce má pila ve srovnání s nejpřísnějšími světovými předpisy na ochranu životního prostředí nižší hladiny zplodin i spotřeby. V nepříznivých povětrnostních podmínkách se jich ovšem i tak opravdu hodně nadýcháte.

Doplňování pohonných hmot

Benzin i olej se do pily Husquarna 365 X-Torq doplňují velmi snadno. Ve srovnání s jinými robustními pilami je doplnění pohonných hmot do této pily opravdu rychlé.

Zubová opěrka

Zubová opěrka má celou řadu vynikajících vlastností:

 • je masivní,
 • kovová,
 • při řezání se lehce zaráží do dřeva.

Z mého pohledu splňuje všechna důležitá kritéria.

Pevnost vnějších plastových dílů pily

V tomto ohledu nepovažuji pilu za obzvláště spolehlivou. Došlo k vylomení plastového pouzdra na krytce řetězu z vnitřní strany, které popisuji výše. S vnějšími plastovými díly pily žádné problémy nenastaly.

Servis

Pilu jsem používal půl roku na kácení velkých stromů o průměru kmene 110 cm a servisovat jsem ji zatím nemusel. Pravidelně je třeba měnit řetězku – její výměna je velice snadná a cena nové řetězky příznivá. Při častém používání je řetězka opotřebená přibližně za tři měsíce. Opotřebení řetězky je po půl roce viditelné. Aktuálně jsem s pilou nařezal přibližně 30 motohodin, a to především v náročných podmínkách.  

Výhody pily

 • startování po druhém až třetím potáhnutí šňůry
 • nízká spotřeba
 • nulové vibrace
 • úžasný řezný výkon

Nevýhody pily

 • silnější zpětný tah
 • vylomené plastové pouzdro z krytky řetězu
 • velké množství zplodin
 • postupné uvolňování matic z krytu řetězu

Shrnutí

Husqvarna 365 X-Torq je vynikající profesionální pila pro zpracování dřeva. Perfektně si poradí i s náročnými podmínkami. Má excelentní řezný výkon, a to i při použití delších lišt. Oceňuji rychlé startování po druhém či třetím potáhnutí šňůry a možnost startovat pilu i bez nutnosti položení na zem. S celým příslušenstvím a plnými nádržemi váží pila okolo 9 kg, což považuji na tak silný stroj za velmi příznivé. Při celodenním řezání jsem nepociťoval žádné vibrace, ovšem velkou nevýhodou takto robustní pily je silnější zpětný tah. Až na drobné problémy s vylomením plastového pouzdra jsem s pilou zatím velmi spokojený.

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.