V čem je rozdíl mezi parfémem a parfémovanou vodou? – EDP a EDT

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Rozdíl mezi parfémem a toaletní vodou je pravděpodobně jednou z nejčastěji kladených otázek, které se týkají parfémů. Jednoduše řečeno se tyto produkty liší v koncentraci vonných olejů. To ale není vše.

Po rozsáhlém zkoušení a hledání jste si vybrali tu pravou vůni, ale teď tápete, zda sáhnout po parfémované vodě nebo toaletní a nemáte nejmenší tušení, co je lepší. Poznejte termíny EDT a EDP, které vám usnadní vaše rozhodnutí. Rozhodně se nejedná jen o fantastická francouzská slova. Naopak vám poskytnou velkou nápovědu, pokud se jedná o intenzitu, cenu i dlouhověkost parfému. Parfémovaná voda vs. toaletní voda je rozdíl mezi koncentrací parfému v každé vůni.

Vysoká koncentrace vůně znamená, že obsahuje více esenciálních vonných olejů a méně alkoholu:

  • Toaletní voda se skládá z 5 – 15% olejů, 
  • Parfémovaná voda má koncentraci 15 – 20%. 

Vzhledem k tomu, toaletní voda obsahuje méně vonných olejů, je i její cena nižší.

Eau de parfum jsou silnější, proto stačí aplikovat menší množství. U toaletní vody musíte stisknout aplikátor víckrát, abyste získali požadovanou intenzitu vůně. Koncentrace toaletní voda parfémovaná voda určuje, jak dlouho vám vůně vydrží na pokožce.

Toaletní voda vs. parfém

Rozdíl mezi toaletní vodou a parfémem či eau de parfum se naučíte poznat velmi snadno:

Parfém

Parfém, známý také jako extrait de parfum nebo čistý parfém, má nejvyšší koncentraci vůní. Parfém bude obsahovat kdekoli od 15% do 40% vůně, nicméně koncentrace je obvykle mezi 20% až 30% u většiny parfémů. Ze všech vůní trvá nejdéle, obvykle šest až osm hodin. Parfém obecně také pořídíte za nejvyšší cenu kvůli vysoké koncentraci vůně. Lidé s citlivou kůží mohou lépe snášet právě parfémy, protože mají mnohem méně alkoholu než jiné druhy vonných látek, a proto není tak pravděpodobné, že vysuší kůži.

Toaletní voda

Někdy se uvádí stejná koncentrace jako u kolínské vody, toaletní voda může obsahovat až asi 10% aromatické esence. Horní tóny – první vůně uvolněné parfémem – jsou dominantní, což je osvěžující, když se aplikuje a odpařuje, ale rychle vyprchá. Eau de toilette a kolínská voda jsou nejoblíbenější způsoby, jakými se vůně prodává a jsou zvláště vhodné na léto.

Eau de parfum

Poté, co horní tóny odezní, jsou pozoruhodné střední tóny nebo srdeční tóny parfému. Toto je zaměření eau de parfum, díky čemuž je skvělé použít jej jako sprej na vlasy nebo oblečení. Pozor však na skvrny na jemných tkaninách. Koncentrace olejů je vyšší než 15%, někdy dosahuje až 20%. Vzhledem k tomu, že je méně intenzivní než parfémový extrakt, je také levnější, ale obvykle trvá dobře a prodává se v malých rozměrech.

Hledání správné koncentrace je důležité jako výběr vůně

Hledání správné koncentrace je stejně důležité, jako výběr vhodné vůně. Je-li příliš slabá, ztratí se. Je-li příliš silná, může vás dusit, případně zničit celou vůni.

Nejprve musíte pochopit, jak se tyto vůně vyrábějí. Výrobci vytváří směsi přírodních a syntetických olejů, které dávají vonným látkám vůni s nosičem jako je alkohol. Tím stabilizují vůni a zředí oleje, aby vytvořili to, co na vaší pleti cítíte. Alkohol je stejně důležitý jako olej, protože ovládá koncentraci vůně a jak dlouho to trvá. Toaletní voda nebo parfém mohou vonět krásně, ale při špatném výběru můžete být zklamaní z intenzity. Na etiketě každé vůně najdete její název, složení, ale také typ, zda je to kolínská, toaletní voda nebo parfém.

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.