Rozdělení parfémů podle složení I Esence parfémů

Poznejte složení parfémů

Vůni parfému nelze hodnotit hned podle prvního dojmu. To, jak daný parfém skutečně voní, závisí  na složení parfému, tedy na tom, jak jsou v něm zastoupeny jednotlivé ingredience. Kompozice parfému má tři části – hlavu, srdce a základ, ze kterých se postupně jednotlivé vůně uvolňují. Odhalte s námi jeho složení a zjistěte, jak na výběr parfému podle složek.

Tóny parfémů

Parfémy jsou ve skutečnosti komplexní složení chemických sloučenin a syntetických nebo přírodních složek. Jejich skutečné vzorce jsou výrobci pečlivě střežené tajemství. Nicméně, i kdyby byly veřejně známé, byly by pro nás ve skutečnosti nepochopitelné.

Aby bylo rozdělení parfémů mnohem více srozumitelné, uvádí se komplexní uspořádání jednotlivých aromat pomocí hudebních metafor a živých obrazů. Nadšenci parfémů raději popisují smyslnou zkušenost, kterou vybraný druh poskytuje. Vůdčí aroma není v tomto smyslu odlišné od vína. I pro amatéry je radost objevovat její buket, který identifikuje její charakter.

Tóny identifikují každou vůni. Když se spojí navzájem, vytvoří dokonalý soulad a tím harmonickou vůni. Popsané tóny bychom neměli brát doslovně. Jsou to pouze aromatické interpretace, které vychází z jednotlivých sloučenin a díky tomu jsou zcela subjektivní.

Jednoduše řečeno tóny parfémů jsou ukazatele jednotlivých zápachů v parfému. Když jsou ve společném souladu, vytvoří jedinečnou kompozici, podobně jako když skládáte hudbu.

Co je parfémová pyramida neboli kompozice parfémů?

Parfémová pyramida neboli kompozice parfémů je koncept používaný k vizualizaci dané vůně. Různé tóny jsou klasifikovány podle jejich volatility, čímž se vytvoří jasné rozlišení mezi jednotlivými fázemi. Ty jsou rozděleny do tří skupin:

  1. Hlava parfému

Popis hlavy: Hlava parfému neboli vysoké tóny tvoří fázi vůně, která se rozvoní ihned po aplikaci. Vytvoří první dojem, na jehož základě si vůni pořídíme či nikoliv. Ingredience, které jsou v hlavě, jsou velmi intenzivní, ale velmi rychle odezní. Podle typu parfému ji cítíte pár sekund či jen několik málo minut. Hlavu tvoří nejčastěji citrusové vůně.

  1. Srdce parfému

Zatímco hlava se ztrácí, srdce se objevuje. I takto se dá udělat stručný popis části srdce parfému. Jedná se o přechodné tóny, které zůstávají cítit po dobu dvou až tří hodin. Tyto střední tóny určují celkový charakter vůně, jsou výraznější a podpořené aromatickými esencemi, které ucítíte později v  samotném základu parfému. Srdce tvoří květinové vůně.

  1. Základ parfému

Základem vůně jsou nízké tóny. Jedná se o dlouhotrvající aroma, které je vytvářeno v souladu se srdcem parfému. Základní tóny voní několik hodin, v případě kvalitních parfémů i po celý den. Základ je tvořen vůněmi kořeněnými.

Kvalitní parfémy jsou míchány tak, aby všechny složky těchto tří fází spolu navzájem ladily a vytvořily harmonický celek. Každá vrstva metaforicky podporuje tu vrstvu nad ní. Čas mezi jednotlivými fázemi závisí na jednotlivých látkách, které se opírají o sloučeniny.

Na obrázku níže si můžete prohlédnout, jak parfémová pyramida vypadá.

Původ jednotlivých sloučenin není vždy stejný. Někdy se jedná o přírodní oleje, zatímco jindy jsou zcela syntetické. Vůně parfému si pak vybíráme každý podle svého vkusu nebo si vyrobíme domácí parfém.

Životní cyklus parfému

Životní cyklus parfému se dělí na tři části. Každá z těchto částí obsahuje individuální vůně nebo tóny podle toho jak je cítíte. Jednotlivé tóny se uvolňují postupně. Po dobu několika minut ucítíte hlavu, následně se na pár hodin rozvoní srdce parfému, po jeho odpaření ucítíte základ. Parfém voní během dne jinak, podle toho, jaké složky se právě uvolnily.

Parfémy voní díky tomu, že se jednotlivé složky postupně odpařují. Je proto důležité je pečlivě aplikovat. Při aplikaci nanášejte parfém jemně, nevtírejte jej do pokožky. Teplo, které vytváříte, odpařuje vrcholové tóny a vůně nebude tak intenzivní.

Vliv na parfém a jeho vůni má také správné skladování. Světlo má dostatek energie, aby změnilo molekulární vazby parfému. Ve směsi se vzduchem může oxidovat a výsledkem je kyselá octová vůně. Parfém uchovávejte při pokojové teplotě, ve tmě.

Druhy parfémů

Eau de parfum, toaletní voda… Toaletní voda vs. parfém?  Jaký je mezi nimi rozdíl? Nakupování vůní může být velmi matoucí. Jednodenní vůně mohou zahrnovat desítky produktů od deodorantů po sprchové gely. Lidé si mnohdy myslí, že mají v ruce správnou lahvičku. Kterou z nich si však vybrat?

Jaké jsou koncentrace vůní

Vůně se obvykle snižují díky koncentraci. Zpravidla se jedná o jediný rozdíl mezi těmito výrobky. Láhev nikdy neobsahuje čistou vůni. Jedná se o esence, aromatické látky a oleje a také bázi složenou z vody nebo ethanolu.

Existuje mnoho názvů pro jednotlivé koncentrace parfémů:

  • Parfém: obsahuje 15 – 30% vonné esence v 90-96% alkoholu. Vydrží vonět minimálně 24 hodin.
  • Eau de parfum: obsahuje 8 -15% vonné esence v 85-90% alkoholu. Nevydrží vonět déle než 3 hodiny. .
  • Toaletní voda: Eau de toilette: obsahuje 4 – 8% vonné esence přibližně v 80% alkoholu.
  • Kolínská voda:  zatímco kolínská obsahuje 2-5% vonných látek v alkoholu. Vydrží max. 3 hodiny.
  • Voda po holení: voda po holení pokožku zklidní. Voda po holení z pokožky vyprchá do hodiny. Obsahuje pouze 1 – 3% parfémových složek.

Jak poznat originální parfém si můžete zjistit i v tomto videu:

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.