Recenze na malou pilu STIHL MS 150 TC pro stromovou chirurgii

Recenze na malou pilu STIHL MS 150 TC pro stromovou chirurgii

S extrémně malou motorovou pilou STIHL MS 150 TC se skvěle manipuluje na stromě i na zemi. Díky nízké hmotnosti a vysoké preciznosti řezu představuje ve své kategorii vynikající volbu. Řezný výkon je adekvátní vzhledem k výkonu motoru a délce lišty.


4.8/5

Obvyklá cena: 10 990 Kč

Charakteristiky

Zdvihový objem: 23,6 cm³
Výkon: 1 kW
Hmotnost: 2,6 kg
Objem palivové nádrže: 0,20 l
Otáčky při maximálním výkonu: 10.000 ot./min

Startování motoru

Motorová pila STIHL MS 150 TC je vybavena ručním palivovým čerpadlem. Nezaznamenal jsem jediný problém se startem, a to jak za tepla, tak za studena. Vzhledem k nízké hmotnosti pily je startování opravdu velmi jednoduché. Určitě by to byla perfektní pila pro dámy. Při studeném startování potřebuje trochu zahřát a chvilku jí může trvat, než naběhne na řádné otáčky.

Spotřeba paliva

Objem nádrže na mix benzinu a oleje odpovídá velikosti pily – činí 0,2 l. Spotřeba paliva je však opravdu nízká. Na jednu nádrž toho s pilou uděláte hodně práce. Pokud ji netrápíte objemným dřevem, vydrží vám palivo skutečně dlouho.

Řezný výkon

Výkon pily je adekvátní výkonu motoru a délce lišty. Při ostrém řetězu vám velmi dobře poslouží. Konstrukce a typ pily jsou určeny pro drobné řezy, arboristiku a stromolezectví. Skvělou práci odvede i v ovocných sadech nebo údržové práci na zahradě. Bez problémů zvládá řezy maximálně do šířky 10 cm. Při větších řezech už se potrápí, protože na takovou práci už svým výkonem nestačí.

Logicky si lépe poradí s měkkým dřevem. Lipové dřevo o šířce 15 cm s ní zpracujete hravě, zatímco u dubového a akátového dřeva už má problémy při pouhých 8 až 10 cm.

Jako velké minus pily vidím nešikovný odvod pilin a hoblin. Při řezání větších větví se odpadové hobliny zasekávají na spodní straně pily. Abyste prostor od hoblin vyčistili, musíte přestat řezat a pustit pilu na plný plyn. Když se řetěz zasekne při řezání měkkého dřeva, stačí ho manuálně potáhnout – posunout řetěz na liště jedním směrem, zatlačit s ním o větev a potáhnout k sobě. Při extrémním zaseknutí je třeba pilu rozebrat.

Kvalita a přesnost řezu pily STIHL MS 150 TC je ovšem velmi precizní. Vzhledem k nízkému výkonu i váze zvládnete většinu řezů čistě. Ve srovnání se svou starší sestrou, pilou STIHL MS 193 T, je daleko přesnější. Přesnost a čistota řezu jsou špičkové.

Zpětný tah

Za celoroční práci s touto pilou jsem se se zpětným tahem ještě nesetkal.

Vibrace

Vibrace pily jsou znatelné a určitě jsou o něco vyšší než u modelu STIHL MS 193 T. Na druhou stranu celková váha pily je nižší, proto je srovnání poměrně nepřesné.

Tento typ pily určitě nebudete používat v delších nepřerušených časových intervalech, proto vibrace téměř nepocítíte.

Výměna řetězu, lišty a napínání řetězu

Řetěz i lištu jsem měnil několikrát a nezaznamenal jsem žádné problémy. Krytka řetězky je vybavena pouze jedním závitem s maticí. Matice bohužel po odšroubování nezůstává připevněná ke krytce, což je poměrně nepraktické a při práci ve výškách ještě horší. Pokud si ve výšce potřebujete nastavit řetěz, nebude se vám to dělat snadno.

Můžete použít lištu dlouhou 30 cm i lištu dlouhou 25 cm. Kratší lišta se určitě lépe hodí pro manipulaci na stromě.

Doplňování pohonných hmot

Nádržky na palivo a olej pro mazání řetězu jsou vedle sebe – jejich umístění se ovšem nachází na místě, kde obvykle bývá nádržka na řetězový olej. Konstrukčně totiž nebylo možné vyřešit pilu vzhledem k její velikosti jinak. Díky změně umístění má menší rozměry a je ergonomičtější.

Zplodiny

Nepociťoval jsem větší množství zplodin, než je při stromolezecké práci obvyklé.

Zubová opěrka

I při nízké váze pily použili konstruktéři ultra lehkou kovovou opěrku, která dodává pile dojem robustnější konstrukce. Podle mě může při prořezávkách s vysokou přesností řezu u mladých stromů taková opěrka způsobovat poškození kůry. Určitě by se mi více líbila opěrka plastová. Velmi pěkně je podle mého názoru řešená opěrky pily STIHL MS 193 T. Nemyslím si, že by tato lehká pila potřebovala podobnou kovovou opěrku jako robustní motorová pila.

Pevnost vnějších plastových dílů pily

S vnějšími plastovými díly pily jsem neměl žádné problémy.

Servis

Pilu používám osm měsíců, proto jsem zatím servis nepotřeboval. V servisu s ní ještě nebyli ale ani kolegové – jeden ji má dva roky, druhý tři roky.

Výhody pily

  • rychlé startování
  • nízká spotřeba
  • řezný výkon adekvátní výkonu motoru a délce lišty
  • vysoká preciznost řezu
  • nízká hmotnost

Nevýhody pily

  • znatelné vibrace
  • matice nezůstává připevněná na krytce řetězu, což je nepraktické
  • nezvyklé umístění nádržky na palivo
  • kovová zubová opěrka

Shrnutí

Ultra lehká pila STIHL MS 150 TC uspokojí všechny potřeby stromolezců, skvěle poslouží při prořezávkách, v ovocných sadech i zahradách a uplatní se i ve veřejné zeleni. Díky preciznosti řezu a snadné manipulaci je oblíbenou pilou profesionálů stromové chirurgie i pracovníků městských služeb. Velkou výhodou pily je její rychlé a bezproblémové startování a nízká hmotnost. Vyniká vysokou precizností řezu a její řezný výkon je adekvátní ve srovnání s pilami její kategorie. Lépe se uplatní na měkkém dřevu, tvrdé a silnější dřevo už jí činí nemalé problémy. Bezkonkurenční je i váha stroje – má 0,5 kg, což je oproti modelu Stihl 193 s 0,7 kg opravdu poznat a cítit.

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.