Nejoblíbenější pila stromolezců: recenze na pilu STIHL MS 193 T

Nejoblíbenější pila stromolezců: recenze na pilu STIHL MS 193 T

Lehká jednoruční pila je díky své nízké hmotnosti a vysokému výkonu perfektním pomocníkem pro práci v korunách stromů, v sadech i na zahradě. Snadno se ovládá, má opravdu skvělý výkon a poradí si s měkkým i tvrdým dřevem.


4.8/5

Obvyklá cena: 9 990 Kč

Charakteristiky

Zdvihový objem cm³: 30,1
Výkon kW: 1,3
Hmotnost kg: 3,3
Objem palivové nádrže : 0,27 l
Otáčky při maximálním výkonu ot./min: 10.500

https://www.youtube.com/watch?v=r_5–84e794

Startování motoru

Motorová pila STIHL MS 193 T je vybavena ručním palivovým čerpadlem. Po necelém poměrně intenzivním roce používání jsem se startováním nikdy neměl problémy. Pila výborně startuje jak za studena, tak za tepla.

 • Po zapnutí sytiče chytá motor při druhém až třetím potáhnutí startovací šňůry.
 • Po vypnutí sytiče motor startuje při prvním až druhém potáhnutí.

V nižších teplotách motoru startování přirozeně trvá o něco déle. Za tepla startuje většinou okamžitě.

Velká výhoda lehké pily: Vzhledem k nízké hmotnosti pily není ani několik pokusů o startování vůbec nemáhavé. Startování dobře zvládnete i bez položení motorové pily na zem.

Spotřeba paliva

Objem nádrže 0,27 l považuji za adekvátní vzhledem k velikosti pily. Spotřeba je podle mého názoru velmi nízká. Na jednu plnou nádrž jsem vždy udělal spoustu práce.

Na jednu nádrž jsem zvládl:

 • odvětvení středně velkého stromu a rozřezání větví na metrové kusy
 • nebo bezpečnostní řez u dvou velkých lip.

Řezný výkon

Pokud si dobře naostříte řetěz, je řezný výkon pily opravdu excelentní. Lišta o délce 30 cm si poradí jak s měkkým, tak s tvrdším dřevem. U dřevin s měkkým dřevem zvládne při postupném kácení kmeny a větve až do síly 50 cm. Při kácení ze země do průměru 40 cm na pařezu si hravě poradí. Do tloušťky 30 cm se vypořádá prakticky s jakoukoli tvrdostí dřeva. Zvládne i dubové a akátové dřevo. Porážení samozřejmě trvá delší dobu, ale výkon pily je na takové stromy dostatečný. Při kácení tvrdého tisového dřeva už se pila poměrně zapotí. Těžko se jí bude řezat i větev o průměru 10 cm.

Odvod hoblin a pilin je dokonalý. Nikdy se nestává, že by odpad z řezání zůstával v místě řezu a zasekával se uvnitř pily nebo pod krytem řetězu.

Vibrace

Ve srovnání s jinými pilami pro stromolezce jsou vibrace pily STIHL MS 193 T velmi nízké. Osobně jsem neměl problém s žádnými vibracemi ani při delším řezání, které trvalo třeba i 20 minut. Při přerušované práci jsem nepociťoval dopady na tělo a bolesti ruky ani po celodenní práci.

Díky zanedbatelným vibracím a nízké váze stroje můžete s pilou řezat přesně a citlivě. Přesnost řezu se dá zvýšit citlivým ovládáním otáček a pevným držením oběma rukama.  

Zpětný tah

K zpětnému tahu dochází při správném postupu řezání jenom zřídka. Při citlém a pomalém řezu je téměř eliminován.

Výměna řetězu, lišty a napínání řetězu

Lištu i řetěz jsem měnil několikrát a zcela bez problémů. Krytka řetězky je vybavena jedním závitem a maticí, což je výborná vychytávka. Matice totiž po úplném uvolnění zůstává zachycená na krytu, takže nikdy nedojde k upadnutí nebo ztrátě.

Nevýhodou pily je fixní délka lišty 30 cm.

Doplňování pohonných hmot

Nádržky na palivo i olej jsou vedle sebe na místě, kde se obvykle nachází nádržka na řetězový olej. Konstrukční řešení je uspořádáno tímto způsobem, protože se jedná o pilu malých rozměrů.

Zplodiny

Nevnímal jsem enormní množství zplodin. Na motorovou pilu byly v tomto případě zplodiny zcela v normě.

Zubová opěrka

Zubová opěrka pily STIHL MS 193 T je plastová, ale nepociťoval jsem při práci s ní žádné nedostatky. Rozhodně se do ní dá při řezání dřeva velmi dobře opřít a i při větším kácení slouží opravdu kvalitně.

Pevnost vnějších plastových dílů pily

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že vnější plastové díly pily jsou opravdu poměrně pevné. Pila mi totiž spadla ze 2 metrů na žulovou dlažbu. Nehoda skončila jen nepatrnou prasklinou na krytu vzduchového filtru. Jinak se pile vůbec nic nestalo.

Servis

Pilu jsem za celý rok servisoval pouze jednou, a to kvůli pádu. Bez této nehody by servisování nepotřebovala. Řetězku je třeba při intenzivním používání pily vyměnit zhruba jednou ročně. Výměna je u této pily složitější, proto budete pravděpodobně potřebovat profesionální servis.

Výhody pily

 • rychlé startování bez velké námahy
 • nízká hmotnost
 • adekvátní spotřeba paliva
 • výborný řezný výkon
 • minimální vibrace
 • malý zpětný tah

Nevýhody pily

 • skvělý řezný výkon se omezuje na měkké dřevo nebo dřevo o menších průměrech
 • fixní délka lišty 30 cm
 • plastová zubová opěrka

Shrnutí

Vynikající lehká pila je vhodná pro arboristiku a „stromovou chirurgii“, proto se stala nejoblíbenější pilou stromolezců. Malá jednoruční pila je speciálně uzpůsobena práci na stromě. I při plné nádrži má poměrně nízkou hmotnost a s lištou o délce 30 cm se ve výškách velmi dobře pracuje. Výborně se s pilou STIHL MS 193 T řeže nejen v korunách stromů, ale i na zemi – je využitelná v každé zahradě, v sadech, při zpracování dřeva menších průměrů nebo při montáži dětských herních prvků ze dřeva. Vzhledem k nízké pořizovací ceně a vysokému pracovnímu výkonu (i když údaj 1,3kW o tom nesvědčí, pila je po stránce výkonu opravdu skvělá) je užitečným pomocníkem pro řadu profesionálů. Má kvalitní tělo a díky nízké hmotnosti se perfektně ovládá. Poradí si s měkkým i tvrdým dřevem, ať už je suché či mokré.

Při větších zásazích v korunách stromů nemá ve své kategorii konkurenci. Skvěle si poradí v korunách stromů při velké redukci i při kácení malých a středních stromů. Vlastní ji prakticky každý stromolezec, ovšem skvělá je i v zahradě při obnově stromů, údržbě zeleně a montáži dřevěných prvků. Výborně nařeže i dřevěné palety na palivo nebo zpracuje palivové dřevo menší kubatury.

Články o parfémech:

bottega-veneta

Italské parfémy

Poznejte nejlepší italské parfémy pro muže i ženy​.

Jak vyrobit domácí parfém

Odhalte tajemství domácí výroby parfémů

Poznejte složení parfémů

Prozkoumejte složení parfémů, jejich kompozice a naučte se je tak správně nakupovat.

Parfémovaná voda vs. toaletní voda

Je váš nový parfém eau de parfem, EDP nebo toaletní voda? Pomůžeme vám zjistit rozdíl.